Kategorie: Úvahy

Technický pokrok člověka obohacuje nebo ochuzuje?

Nejdůležitější na odpovědi asi bude život osoby, která otázku zodpoví. Zaměstnanec společnosti, který dostal díky automatizaci výrobního postupu výpověď, pro nadbytečnost, nebude jistě příliš obohacen stupňem vývoje technického pokroku firmy. Druhý pohled bude mít třeba dlouholetý živnostník, kterému internetový obchod přinesl dvojnásobný nárust poptávky po jeho málo známých výrobcích. Máme tedy dvě strany zúčastněných komedie jménem technický pokrok a každá odpoví jinak.

Zapřemýšlím-li se nad věcí globálně a představím si pokrok za pár let, vidím generaci, co přes počítače řeší osobní vztahy, vidí se jen přes "skype" a sdělují si důležité věci přes něco podobného dnešnímu facebooku. Jsou ochuzeni o osobní konverzaci. Mohla by to být vlastně jedna velká virtuální realita. Proč tomu přihlížet?

Lidé si díky technice snaží usnadnit život, ušetřit si čas a náklady. Mnozí však nemají schopnost dlouhodoběji plánovat a předpokládat negativní důsledky svých rozhodnutí. Mám rád vizionáře, kteří třeba i na úkor vlastního prospěchu objetují svůj čas, ku prospěchu jiným, většině. Někdo kdysi řekl:

Člověk je bytost chytrá a chápavá, ale lidstvo je jako stádo důvěřivých ovcí.

Dáme-li rozumnému člověku do rukou technický pokrok, můžeme předpokládat užitečníé věci, činy. Svět nutně potřebuje zákony. Rád bych i ve využití techniky viděl jisté zákony a opatření. Těžké by bylo vybrat ony zákonodárce, když vidím dnešní zkorumpované úmysly s cílem zisku, bez ohledu na ostatní.

Technika nám byla v minulosti prospěšná. Dostáváme se však do doby, kdy by se mělo tempo pokroku omezit a pracovat na zefektivnění současných možností a zvýšení míry regulace týkajících se dopadu na životní prostředí a život jedince v moderním světě. Bez toho začne být technický pokrok nevědomě zlodějem lidských cílů, nápadů a hezkých pocitů, se životem spojených.

Komentáře rss


, - odpovědět
avatar
on glasses IWC replica watches utilizing Prizm technology if you have Oakley outlet to spend. Just don't expect to get Olympic-level performance during whatever task you wear them for.The Rio 2016 Olympics will showcase rolex replica uk a high-tech perspective when athletes don the latest in sunglass technology. From lenses engineered to filter specific colors to Balenciaga replica handbags help athletes see their field of.

Kategorie

Kde se objevuji

PropagandaNavštivte nás na Google+