Kategorie: Technika

Nokia N9, motýl mezi odpudivým hmyzem

Nokia N9, motýl mezi odpudivým hmyzemPo zveřejnění několika fotografií mě telefon rychle zaujal. Z celé výroby sesazeného, Finského krále telefonů, se mi líbilo tak deset telefonů. Mám rád zajímavé tvary, nevšední řešení. Myslím, že se Nokii tentokrát povede zaujmout velký počet zákazníků. Otázkou jsou pouze kiksy, kterýmy si rádi počet zákazníků tradičně zmenšují. Telefon se bude prodávat ve třech barvách: tyrkysově modrá, růžová a černá. Pastelové barvy telefonu sluší a lákají mladší generace. Pro konzervativnější zákazníky, business many bude atraktivní nejspíš černá barva.

Zbraně na ostrých

Pomyslné srdce zařízení tepe na 1Ghz procesoru Cortex. Skvělá volba, dvoj a více jádrové ARM procesory jsou hloupost. Tedy alespoň do doby, než tu budou lepší akumulátory, co na zátěži vydrží více jak pár hodin. Mám-li výkoný telefon, ocením hraní úžasně vypadajích her, ale s vybitým mobilem se nikam nedovolám, ať po displej budu mudlat sebe víc.
Operační paměť 1GB je více než dostačující. S multi-taskingem, při běžném používání takové kapacity jen tak nedosáhnete. Vestavěná flash pro ty naše aplikace, fotky, videa a kdo ví co ještě dobře známých 16GB nebo, už méně používaných, 64GB (nechci s ní vidět zařízení kompletně zaplněné).

Fotit budeme vyzbrojeni 8Mpx foťákem od Carl Zeiss. Autofokus a dvojitý diodový blesk klasická omáčka. Z čipu dostanete HD video o 720p, se 30 fps, což je pěkné a konkurenci zvládneme. Osobně mám z fotek pořízených na Nokii dobrý dojem, především z makra. img
Neopomenutelnou částí telefonu je vždy displej. Pojďme se na něj podívat.
Velikost 3,9 palců je dobrá, klasicky tedy poměr 16:9, rozlišení 854 x 480 pixelů. AMOLED technologie zajistí čiré barvy, potažení antireflexním polarizátorem by mělo zajistit i dostatečnou čitelnost venku, při slunečném dni. Celý displej je krytý zaobleným sklem od Corningu aka Gorilla Glass. Díky tomu odpadá strach z poškrábání, pro mě veliké plus. O křehkosti by jsme mohli polemizovat, bude dle mého vyšší, jak u takového iPhonu.

Volat dokáže hezkých 10 hodin v kuse, připojen na 3G bude stahovat 7 hodin data. Pokud plánujete filmový večer, neměl by být problém přehrát více jak dva celovečerní filmy v HD kvalitě. Hudby zvládne za ráz až 50 hodin. To jsou konkurence schopné parametry.

Ach to MeeGo...

Nokia investovala v době linuxového znovuobjevení dost peněz. Nezdálo se však, že chce peníze vydělat, ale spíš se jich zbavit. O reklamě se nedá mluvit, marketingové oddělení prospává nejdůležitější čas. Na trhu je rázem zelený Android, který káže. MeeGo je cesta na dlouhou trať, která tu prostě není. Střízlivému člověku nedává smysl tento systémem prodávat.

img

Spojení s Microsoftem, který nedávno oprášil prach, z před lety známé značky, Windows Mobile byl dobrý tah. Billovi lidi odvedli na novém mobilním systému dobrou práci a firma marketingové akce zvládla na výbornou.
N9 bude tikat tedy i na Windows Phone. Lépe by mu "konkuroval" liftingovaný Symbian Anna na místo MeeGa, no pozdě plakat nad rozlitým mlékem.

Dobrej hardware, a co software?

Telefony už dávno nejsou pouze o nejmodernějších fotoaparátech, vysoké paměti a dalších taháků minulosti. Jde především o aplikace. O mrak aplikací. Pokud na telefonu nejde Angry Birds, skupina lidí, milující tuto hru, si telefon nekoupí. Jsem rád, že ředitel produktového plánování Janne Heikkinen tento fakt nebere na lehkou váhu. Spousta oblíbených aplikací bude tedy předinstalována, další hry a aplikace jsou již na Ovi. Nokia má v plánu naportovat i některé aplikace ze Symbianu, což by mohlo celou situaci spasit. Pro Symbian je přeci jenom aplikací dostatek. Z vedení firmy také zaznělo, že budou pružně reagovat na poptávku a přidávat požadované aplikace. Tato skvělá politika už tu měla být dávno.

Ruku na srdce

K čemu nám je milion aplikací, když opravdu malé procento je jich kvalitních a užitečných. Neustále stahovat a testovat nové aplikace je zábava pro školou poviné. V běžném životě na to čas prostě není a používáme několik desítek her a prográmků. Ty zde jsou.
N9 má nakročeno správným směrem. Malosériová, docela drahá, komunitou vítána a podporována. Realita může však za pár měsíců vypadat tak, jako v případě předem oslavované N900.

Koupě obsahuje dávku risku, ale i vyjímečnosti. Ona výjímečnost je v technice přeci nejdůležitější. Volba je tedy na Vás.

Komentáře rss


, - odpovědět
avatar
so rolex replica uk I guess its not all that strange really. Over two years in the making, Oakley's Radar Pace is a real-time voice activated coaching system parading as a set of cheap oakley sunglasses. With the help of Breitling rolex watches a mobile app, you can set up a personalised training program, track your performance and receive real-time Replica Hermes Handbags coaching via the eyewear's headphones.

Kategorie

Kde se objevuji

PropagandaNavštivte nás na Google+