Kategorie: Společnost

Steve Jobs, tak trochu podivín, co změnil svět

Steve Jobs, tak trochu podivín, co změnil světPokud jeho odkaz tak dobře neznáte určitě prolítněte Wikipedii, nebo ještě lépe shlédněte zajímavý film Piráti ze Sillicon Valley. Tento člověk navždy poznamenal vývoj moderní techniky, uvažování lidí a tedy i významně chod naší společnosti. Málo komu se podařilo proniknout svým jménem do takové masy domácností. Doma většinou svítíte žárovkou od Edisona, posloucháte hudbu a voláte známým díky profesoru Bellovi, v garáži Vám stojí auto od Benze a tak dále. Tito lidé tu s námi budou žít věčně. Jejich zkušenosti a nápady tu přetrvají a mohli by se těšit z naplněného života. To je sen každého člověka, zavděčit se.

Nikdo nedokáže předpovědět, jak jeho život ovlivní chod celého světa. Někdy stačí i drobná změna, myšlenka, čin a vše se pozvolna ubírá jiným směrem. V případě Jobse těch změn bylo požehnaně. Spoustě lidem se jeví, jako přirozené, že nějaký ředitel firmy, co vyrábí mobily, zemřel. Běžní lidé to příliš neřeší a neuvědomují si, co se to vlastně stalo. Jak by vypadal jejich život bez tohoto člověka, jak by jejich rodiče pracovali rukama a žilo by se jim asi jinak. Celý svět se neuvěřitelně zmenšil. Není problém v reálném čase komunikovat na obrovské vzdálenosti. Steve dokázal něco, co se v jeho době zdálo za směšné. Spojit člověka s technikou tak, že na ní jsou dnes lidské životy závislé. Škaredou, složitou techniku proměnil v jednoduchý, přístupný nástroj. Nebýt jeho, možná by jsme pojmy ikona, plocha, tapeta, či kurzor neznali a zírali do nějakého nehezkého Dosu.

Tvrdohlavý mladík

Pracovat s málem, co by jiný označil za nevyužitelné, vidět a uvažovat o budoucnosti pro běžného člověka, to zasluhuje vysokou dávku drzosti. Přetvářel možné v užitečné a přitom se snažil z toho vytěžit maximum. Vše, co slouží, musí i dobře vypadat. Považoval svoji práci až za umění a také k ní tak přistupoval.

Umělec

Technologie v jeho době byly, jen je lidé neuměli dokonale využít. Třeba takové tablety. Před slavným iPadem jich bylo dost, ale byly to neohrabané notebooky bez klávesnice. Lidé pořádně nevěděli, co od nich mají očekávat a nevěděli to vlastně ani jejich výrobci. Apple na to šel zase nekompromisně a udal směr konkurenci. Spojil funkčnost s líbivým designem. I když zákazník neviděl využití, prostě se mu tablet líbil. To je přesně ono. Steave vždy tvrdil, že lidé vlastně nevědí, co chtějí. Představte jim něco úžasného a oni si to prostě koupí. Uvažování lidí měl zmáknuté a věděl, jak k lidem promlouvat. Jeho keynote byly jedinečné. Dokázal diváky zaujmout, pobavit a v pravý čas nadchnout. V té chvíli šlo o podání řeči, nikoliv snad o specifikace produktu.

Bez vizionáře následníků není

Že nemáte z jakéhokoliv důvodu rádi jeho produkty? Jasně, to je normální. Nejde však o to používat prvotní nápad, ale rozvíjet jej. Bez přelomového iPhonu s OSX by nebyl tolik populární Android a desítky dotykových klonů. Bez iPadu by tablety vážili stále 3kg a používali by se jen ve firmách. Nakupovat aplikace? Proč? Tak hloupé otázky by byly kladeny bez Apple Store, iTunes. Jobs naučil lidi nakupovat multimediální obsah, bez fyzického vlastnictví (čti fetiše) nosičů. Bez vynálezu není věci a není ani myšlenkových pochodů s ní spojených. Vezměme si tedy něco z jeho života a buďme tak trochu podvíny v očích nechápavých, ale pro svou ideji a přesvědčení, ostatním navzdory.

 

 

Díky Steve

Komentáře rss


, - odpovědět
avatar
final lens IWC replica watches material. By creating a gap in color on either side of a specific wavelength, the chosen wavelength seems cheap oakley sunglasses that much more extreme. "We are creating a lot of detail Replica Hermes Handbags and depth perception, which creates performance value," Chumbley says. "Color separation is the key. Bad light is what Breitling rolex watches muddies the field."Olympic volleyballer.

Kategorie

Kde se objevuji

PropagandaNavštivte nás na Google+